Drabiny ryki

Drabiny – co należy wiedzieć?

Drabiny to sprzęt ruchomy, który używany może być na przykład do uproszczenia pracy na różnorodnych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z produktami z branży budowniczej można znaleźć drabiny stworzone z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Do tego, są drabiny jednoelementowe oraz składane, innymi słowy wieloelementowe. 
W trakcie wyboru odpowiedniego typu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego budowę oraz realizację – dobra drabina musi być bezpieczna, dlatego że wspinanie się po niestabilnej a także mizernej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice i szczeble, które powinny być niezwykle wytrzymałe i prawidłowo ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, aby drewno z którego pozostały zrealizowane szczeble nie miały skośnego biegu słojów i różnorodnego typu wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki bądź inne nadszarpnięcia.
Wybierając właściwą drabinę należy wziąć pod uwagę też jej wysokość. Jeżeli planujemy użytkowanie sprzętu tylko podczas prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch lub trzech metrów. Jeśli natomiast planujemy kupno drabiny poświęconej do prac bardziej zaawansowanych, trzeba zmierzyć nawierzchnię, na której będziemy używać sprzęt oraz dostosować model do potrzeb.
Jeżeli rozchodzi się o stosowny sposób stosowania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy w trakcie gdy drabina jest oparta o coś solidnego, na przykład pień drzewa bądź domek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest porządnie przymocowana. Powinno się pamiętać, że zbyt poziome ustawienie drabiny może wywołać jej złamanie. Poza tym, niezmiernie istotne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono stateczne, stałe i w szczególności nieruchome, by podłoże nie ruszało się pod bagażem drabiny razem z nią. Dodatkową kwestią, o której warto pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa musi posiadać należyte zabezpieczenia, które będą zapobiegały przemieszczaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w trakcie stosowania sprzętu. Oprócz tego, drabina rozstawna powinna być wyposażona również w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki model sprzętu nie może być wykorzystywany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.


posadzki żywiczne warszawa